Çığ Daxe

Thaçağ Mez, Thaçağ Çığ, Kotij Çerkesler tarafından kutsal kabul edilen, ibadetlerin yapıldığı, mahkemelerin kurulduğu, toplumu ilgilendiren konuların konuşulduğu, kararların alındığı yerlerdi.

Aguy köyü yakınlarındaki Kobzeş, Kodeşehıp köyünün girişindeki Thaç’ağıj, Mamxığ yakınlarındaki Thatleup, Ş’öyiku köyündeki Thaşxopşa’u, Kıyı Boyu Şapsığ bölgesinde bulunan köylerde yaşayanların Ruslar tarafından altında toplanıp, sürgüne gönderildiği ve geçtiğimiz yıllarda insan hakları aktivisti Ruslan Guaşev’in altında yaptığı konuşmadan dolayı hukuksuzca yargılanıp, cezalandırıldığı Daxe Çığ mukaddes kabul edilen bu yerlerin bazılarıdır.

21 Mayıs 1864 tarihiyle sembolleşen Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 1864 yılından günümüze Kafkasya’da devam eden baskıcı Rus emperyalist politikalarının yakın dönem örneklerinden birinin Ruslan özelinde yaşandığı yer olan Kıyı Boyu Şapsığ Bölgesindeki Çığ Daxe’yi iki yıldır 21 Mayıs için hazırladığımız görsellerde sembol olarak kullanıyoruz. Çığ Daxe hem tarihsel olarak yaşanan savaş, soykırım ve sürgünün hem de halen devam eden 21 Mayıs’ların tanığı olmaya devam ediyor.

Çığ Daxe’nin altında özgürce buluşacağımız güne kadar mücadeleye ve gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz…